A A A K K K
людям із порушенням зору
Відділ культури і туризму
Гребінківської міської ради

День пам`яті жертв операції «Захід»

Дата: 21.10.2022 14:41
Кількість переглядів: 65

21 жовтня виповнюється 75 років з дня примусового виселення українців з батьківщини. Чимало подробиць історикам вдалося дізнатись завдяки розсекреченим архівам СБУ.

Операція «Запад» – наймасовіша депортація, здійснена радянською владою в Західній Україні у 1947 році. Однією з її головних цілей було нейтралізувати діяльність Української повстанської армії та тих, хто їй співчував і допомагав. Протягом доби було вивезено близько 78 тисяч українців до Казахстану та віддалених районів Сибіру.

Серед залізничників кружляли чутки, що операцію контролює сам Сталін. У Тернополі та Чорткові концентрували криті вагони. Казали, що будуть виселяти рештки євреїв. Але цього разу МҐБ готувалося перевиконати план з депортації українців.

О 2-й годині ночі 21 жовтня 1947 року у Львові розпочалася масова операція примусового виселення українців.

До 58-и вагонів цього ешелону, який прямував до Караганди в Казахстані, по станції Львів додали ще 4 вагони. Ешелон № 20040 розтягнувся більше, ніж на півкілометра.

Впродовж шести днів з Волинської, Дрогобицької, Львівської, Рівненської, Станіславської (Івано-Франківської), Тернопільської та Чернівецької областей було насильно вивезено до Сибіру та Казахстану 26 332 сім'ї – 77 791 особу.

Там на них чекали каторжні роботи в колгоспах і копальнях Сибіру, а частина депортованих жителів Західної України опинилися в Карлазі - найбільшому виправно-трудовому таборі СРСР.

Загалом же в 40-50-х роках із Західної України вислали більше 203 тисяч людей, з них майже 34 тисячі – з Рівненської області. Крім цих висланих українців, були ще 35 тисяч засуджених і більше 50 тисяч вбитих.

Але у XXI столітті тоталітарні режими продовжують свої методи.

Так, до росії за час повномасштабної війни було депортовано понад 1 млн українців, з них 8709 – діти.

Загалом від російської агресії постраждало 17080 дітей, однак, точну кількість встановити неможливо через тимчасову окупацію окремих територій України та активні бойові дії.

В Гребінківській міській публічній бібліотеці організовано виставку-пам'ять "Викрадені з рідної землі".« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора